Rev. Fr. Soosaipillai Christopher Wilvaraj

(Parish Priest Of Good Shepherd )

Date of Birth

1964-03-31

Past:

Schooling:

Primary: 1971 – 1975
La Salle Peel Road.Jalan Yackob Latif, Jalan Peel, KL.

1976-La Salle, Petaling Jaya,Jalan Gasing, PJ

Secondary: 1977 – 1983
La Salle Petaling Jaya,Jalan Gasing, PJ.

College: 1984 – 1986
Computers & Programming Studies.Goon’s Institute, Petaling Jaya.

Working: 1986 – 1988
Koperasi Jaffnese Berhard – Programmer
Incorporated Society of Planters – Programmer

Priesthood 1988 – 1989
Studies: Seminary of the Good Shepherd, Malacca.

1989 – 1995
College General, Penang.

Ordained Priest: 21st November 1996
Church of Our Lady of Fatima,
Brickfields, Kuala Lumpur.

Assistant Priest: November 1996 – 1998
St. Thomas Church, Kuantan Pahang Darul Makmur & Catholic Mission, Kuala Terengganu. (Covering Dungun, Kerteh and Kemaman.)

Parish Priest: 1998 – 2004
Our Lady of Perpetual Help, Mentakab, Pahang
(Covering Raub, Lipis, Triang, Jerantut.)

Archdiocesan Ministry: 1998 – 2004
Chairperson of Archdiocesan Ministry of Ecumenical and Inter-religious Affairs (AMEIA)

Studies in Cairo, Egypt and Rome, Italy: July 2004 – July 2007
Studied Arabic Language & Islam – 3 years Course

Arabic Language & Islam (1 year)
Dar Comborni (House of Combornies)
Cairo, Egypt

Arabic Language & Islam (2 years)
Pontifical Institute of Arabic and Islamic Studies
Rome, Italy.

Parish Priest: February 2008 – May 2015

Church of the Sacred Heart of Jesus, Kuala Lumpur.
(Covering the Chapel of Our Lady of Good Health, Kampung Pandan.)

Archdiocesan Ministry: Chairperson of Archdiocesan Vocation Promotion Team (AVPT) & Vocation Director for Diocesan Priesthood.